Kohán Mátyás írása a Mandiner hetilapban
Azt gondolja, semmi köze a lítiumhoz? Téved – miközben ezt a cikket olvassa, valószínűleg jó néhány gramm lítiumot tart a másik kezében, asztalán további néhány tucat gramm lítium vár bevetésre, és ha 2035 után is tervez még vezetni, valószínűleg a garázsában is tárolni fog jó pár kilónyit belőle.
A lítium ugyanis a villanyforradalom kulcsfontosságú anyaga,
egy olyan lágy, ezüstfehér, jó áram- és hővezető képességű, igencsak reakcióképes alkálifém, amely a modern akkumulátorok gyártásához elengedhetetlen.
Ez nem feltétlenül jó hír, mert a lítium elemi állapotban nem található meg a természetben, a vegyületeit pedig nehézkes és környezetszennyező előállítani. Kinyerhető kőzetből vagy vízből – utóbbit kilométeres mélységből, a kőzetrétegek közül kell felhozni vagy a tengerből kinyerni, előbbihez a kőzetet felaprítják, pörkölik, savazzák, lúgosítják, esetleg újra savazzák. A lítium megszerzéséhez szükséges eljárások önmagukban is kérdésessé teszik, mennyire zöld dolog is valójában a villanyautó.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a lítium európai szemmel nézve rossz helyen van – hiszen a nyugati világ befolyási övezetében kevés van belőle. Cserébe
rengeteg vergődő, szegény, politikailag instabil vagy Európával ellenséges ország bír óriási lítiumkészletekkel,
a király egyértelműen a 9,2 millió tonnás tartalékon trónoló Chile, utána 5,7 millió tonnájával az egyetlen jelentős „nyugati” lítiumhatalom, Ausztrália következik, majd 2,2 millióval Argentína, 1,5 millióval Kína, 750 ezerrel az Egyesült Államok, 220 ezerrel Zimbabwe, 95 ezerrel Brazília és 60 ezerrel egyetlen európai lítiumlelőhelyként Portugália.
Ezek azonban csak a feltárt készletek. Az USA Geológiai Felügyelete szerint még sok helyen lapulhat lítium, és az igazi nagyhatalom Latin-Amerika: csak Bolíviában 21 millió tonnányi lehet, a világ készleteinek negyede; Argentínában 19 millió, Chilében a jelenleg ismertnél kicsivel több, 9,8 millió tonna bújik meg a földben, de valószínűleg az Egyesült Államokban is rejtőzik 9,1 millió tonna, Ausztrália pedig 7,3, Kína 5,1, a Kongói Demokratikus Köztársaság 3,0, Kanada 2,9, Németország 2,7, Mexikó 1,7, Csehország 1,3, Szerbia 1,2, Oroszország 1 millió tonnának örülhet. Ezek persze becslések, s egyáltalán nem biztos, hogy gazdaságosan ki is termelhetők.